Mononukleózis - Hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük a csókbetegséget?

Szabad a csók! Vagy mégsem? A fertőző, akár hónapokon át lappangó és lassan gyógyuló mononukleózis gátat szabhat a Valentin-napi romantikának. De vajon mit tehetünk? 

Csókolózó pár az esőben. Mononukleózis - Hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük a csókbetegséget?

Mi az a mononukleózis?

A fertőző mononukleózist vagy “csókbetegséget” 90%-ban az Epstein-Barr vírus (EBV) okozza. Az Epstein-Barr vírus két fő törzse az 1-es típusú EBV (EBV type-1), illetve a 2-es típusú EBV (EBV type-2). Ezek biológiailag és földrajzi eloszlásukban különböznek, de ugyanazokat a klinikai tüneteket okozzák. A betegség legtöbbször tinédzsereknél fordul elő, de szinte bármely életkorban kialakulhat, és egyes esetekben az EBV-fertőzés akár már 1 éves kor után jelentkezhet. A nagyon fiatal gyermekek általában tünetmentesek, vagy a tünetek olyan enyhék, hogy azokat nem diagnosztizálják “mono”-ként. Azok a gyermekek, akik egyszer megfertőződtek, általában immunissá válnak a betegségre.


Hogyan alakul ki és terjed a csókbetegség?

A mononukleózist köznapi nyelven „csókbetegségnek” is nevezik, mivel az azt okozó vírus a legtöbb esetben nyállal terjed - kialakulásához azonban nem kell megcsókolni senkit. Az Epstein-Barr vírus által okozott mono a fertőzött személy szájából származó nyállal vagy más testnedvekkel való közvetlen érintkezés útján terjed. A vírus köhögéssel, tüsszentéssel, vagy csókolózással is továbbadható, de egy fertőzött személlyel való közös étkezés is elegendő lehet hozzá. A mononukleózis ezek mellett egyes esetekben szexuális érintkezés és szervátültetés útján is továbbterjedhet. 

A megfertőződést követően általában 4-8 hétbe telik, amíg a tünetek megjelennek, melyek súlyossága egyénenként eltérő lehet. Ráadásul nem csak fiatal gyermekek lehetnek tünetmentesek. Serdülőknél és felnőtteknél sem mindig jelentkeznek észrevehető szimptómák, ám ennek ellenére megfertőzhetnek másokat

A mononukleózist okozó Epstein-Barr vírusról röviden

Az Epstein-Barr vírus a herpeszvírusok családjába tartozik, és a Betegségmegelőzési és Járványügyi Központok (Centers for Disease Control and Prevention, USA) szerint világszerte ez az egyik leggyakoribb embereket megfertőző vírus. Az EBV-vel való megfertőződés után a vírus jellemzően inaktív marad a szervezetben. Ha egyszer aktiválódik, a gyógyulást követően csak ritka esetekben aktiválódik újra, és általában ilyenkor nem jelentkeznek a tünetek.

A mono lappangási ideje és továbbterjedése

Egy vírus inkubációs időszaka, másnéven lappangási ideje a megfertőződés és a tünetek megjelenése között eltelt idő. A mononukleózis esetében ez legtöbbször 4-8 hét, kisgyermekeknél viszont ennél rövidebb is lehet. A tünetek jelentkezése után a mono általában 1-2 hónapig tart. Egyes tünetek, mint például a torokfájás és a láz általában 1-2 hét után enyhülnek, mások viszont, mint például a duzzadt nyirokcsomók és a fáradtság néhány héttel, vagy akár hónappal is tovább tarthatnak.

A szakértők egyenlőre nem tudják, hogy pontosan meddig tart az az időszak, amíg a mono továbbterjedhet másokra. Ezért részben a tünetek változó erőssége és milyensége, részben pedig a hosszú lappangási idő felelős. Egyes vizsgálatok szerint a mono a tünetek első észlelése után 3 hónapig, vagy akár annál tovább is fertőző lehet

Mik a csókbetegség kialakulásának kockázati tényezői?

A mononukleózis bárkinél előfordulhat, ám a következő csoportoknál nagyobb kockázattal alakul ki a betegség:

  • 15 és 30 év közötti fiatalok
  • oktatási intézmények diákjai és dolgozói
  • orvosi gyakornokok és kórházi dolgozók 
  • szociális munkások és gondozók
  • tömegközlekedéssel utazók és tömegközlekedési dolgozók
  • immunszupresszáns gyógyszereket szedők 
  • bárki, aki rendszeresen kerül közeli kapcsolatba nagyszámú emberrel

Mik a mononukleózis leggyakoribb tünetei? 

A csókbetegségben szenvedő betegek gyakran magas láztól, megduzzadt nyaki és hónalji nyirokmirigyektől, és fájó toroktól szenvednek. Egyéb tünetek lehetnek a felsoroltakon kívül az alábbiak:

  • fejfájás
  • fáradtság
  • izomgyengeség
  • lapos rózsaszín vagy lila foltokból álló kiütés a bőrön vagy a szájban
  • duzzadt mandulák
  • éjjeli izzadás
  • egyes esetekben duzzadt máj és lép
  • ritka esetekben a mononukleózis akár halállal is végződhet

A betegség lefolyása az esetek többségében enyhe, és a tünetek 1-2 hónapon belül maguktól, vagy minimális kezeléssel könnyen megszűnnek. 

A mononukleózist sokszor nehéz megkülönböztetni más gyakori, vírusok okozta betegségektől, például az influenzától.

Megelőzhető-e a mononukleózis kialakulása?

A mononukleózissal való megfertőződést és a betegség kialakulását szinte lehetetlen megakadályozni. Ennek legfőbb oka az, hogy azok az egészséges emberek, akik korábban már megfertőződtek az Epstein-Barr vírussal, életük hátralévő részében időszakosan nem csak hordozhatják, hanem terjeszthetik a fertőzést még akkor is, ha ők maguk tünetmentesek. Szerencsére szinte majdnem minden felnőtt megfertőződött már az EBV-vel, melynek köszönhetően a szervezetük antitesteket épített fel a fertőzés leküzdésére és az újrafertőződés elkerülésére. Legtöbben általában életükben csak egyszer kapnak monot.

Egyes esetekben a mononukleózis tünetei az EBV reaktiválódása miatt kiújulhatnak.

Az immunrendszer megfelelő állapota esetén ezek a tünetek valószínűleg enyhe lefolyásúak lesznek.

Rendkívül ritka esetekben a mono az úgynevezett krónikusan aktív Epstein-Barr vírus (CAEBV) kialakulásához vezethet. Ez egy olyan súlyos állapot, amelyben a mononukleózis tünetei akár 6 hónapig, vagy annál tovább is fennállhatnak.

Ha a mono tüneteit tapasztaljuk, vagy a betegség kiújul, forduljunk orvoshoz!

Hogyan kezeljük a mononukleózist otthon?

Fontos, hogy mononukleózis esetén maradjunk otthon, így kisebb valószínűséggel fertőzünk meg másokat! Kezdjük el időben az otthoni kezelést, így elkerülhetjük a tünetek súlyosbodását, és az újabbak kialakulását! A kellemetlen tünetek általában 1-2 hónap alatt maguktól is megszűnnek, ám ezek célzott kezelésére és a gyógyulási idő lerövidítésére alkalmazhatunk vény nélkül kapható gyógyszereket vagy természetes készítményeket, módszereket. Például:

  • pihenjünk sokat és gondoskodjunk a megfelelő alvásról
  • igyunk sok vizet, gyümölcslevet, és más hidratáló folyadékot
  • kerüljük a dehidratáló, vizelethajtó italokat, mint például a kávé, a tea, vagy egyes gyógyteák
  • fogyasszunk immunerősítő ételeket és készítményeket
  • fogyasszunk antioxidánsokban gazdag ételeket a gyulladások csökkentésére 

Az immunrendszer erősítésére kiváló választás a Mannavita Imunex kapszula. A benne található, antioxidánsokban, mikrotápanyagokban és bioaktív egészségvédő vegyületekben gazdag spirulina, chlorellakelp, litothamnion és Haematococcus pluvialis algák védik és erősítik immunrendszerünket, valamint fokozzák energiaszintünket, melynek köszönhetően az Imunex alkalmazásával hatékonyan csökkenthetőek a mononukleózis tünetei és a felépülés is felgyorsítható.

Emellett alkalmazhatunk vírusellenes készítményeket is, mint például a Mannavita Noni Gyümölcslé, vagy a Mannavita Grapefruitmag-kivonat.

Kiemelten fontos, hogy mono esetén soha ne adjunk aszpirint, vagy más acetil-szalicilsavat tartalmazó készítményt gyermekeknek vagy tinédzsereknek, mert az az úgynevezett Reye-szindrómához vezethet. Ez egy ritka rendellenesség, amely agy- és májkárosodást okozhat.

Kezelőorvosunk az otthoni kezelés kiegészítésére esettől függően kortikoszteroidokat tartalmazó gyógyszert is felírhat a torok és a mandula esetleges duzzanatának csökkentésére.

Milyen komplikációk léphetnek fel a mononukleózis súlyos eseteiben, illetve nem megfelelő kezelés következtében?

A mono általában enyhe lefolyású, azonban egyes esetekben a mononukleózisban szenvedő betegek elkaphatnak másodlagos fertőzéseket. Ezek közé tartozik például a torokgyulladás, a mandulagyulladás, vagy a szinuszok, az arcüregek fertőzései. Ritka esetekben egyeseknél a következő szövődmények is kialakulhatnak:

  • hepatitisz, vagy hétköznapi nevén májgyulladás
  • sárgaság
  • vérszegénység, vagyis a vörösvérsejtek számának csökkenése
  • trombocitopénia, vagyis a vérlemezkék számának csökkenése
  • szívgyulladás
  • idegrendszert érintő szövődmények, például meningitis, másnéven agyhártyagyulladás, vagy Guillain-Barré-szindróma
  • duzzadt mandulák, amelyek akadályozhatják a légzést
  • megnagyobbodott lép - gyógyulást követően ajánlott minimum egy hónapot várni, mielőtt bármilyen nagyobb fizikai erőkifejtést igénylő tevékenységet végeznénk, hiszen a fertőzéstől megduzzadt lép ezek következtében megrepedhet

További tudnivalók 

A mononukleózis tünetei ritkán tartanak 4 hónapnál tovább, sőt, a monoban szenvedő betegek többsége általában 2-4 héten belül teljesen felépül. A betegség során a mononukleózist is okozó Epstein-Barr vírus egy élethosszig tartó, inaktív fertőzést hoz létre a szervezet immunsejtjeiben. Nagyon ritka esetekben a vírushordozóknál Burkitt-limfóma vagy orr-garat karcinóma jelentkezhet. Klinikai vizsgálatok szerint az EBV szerepet játszhat e rákos megbetegedések, valamint bizonyos autoimmun betegségek kialakulásában is.

A fenti információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a szakorvosi tanácsadást és a személyre szabott kezelést. A tünetek hosszú ideig való fennállása, illetve azok súlyosbodása esetén forduljunk orvoshoz. A továbbfertőzés elkerülése erdekében a mononukleózisban szenvedők ügyeljenek a személyes higiéniára, és ha tehetik, ne menjenek emberek közé.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5770746/

https://www.cdc.gov/epstein-barr/about-ebv.html

https://www.cdc.gov/epstein-barr/about-mono.html

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1038/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26424648/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC2846473/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33734250/

https://examine.com/supplements/spirulina/

https://examine.com/supplements/chlorella/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute