11+1 érv a pitypang fogyasztása mellett

A pitypang több mindent tehet egészségünkért, mint gondolnánk. Az alábbiakban sokszínű felhasználási módjaiból tizenkettőt gyűjtöttem egy csokorba, nézzük mik ezek! 

Egy lány a pitypanggal teli mezőn.

A nyári mezőkön vadon növő színes virágok nem csak látványukkal kápráztatnak el minket, hanem gyógyhatásukkal is hozzájárulhatnak testi és lelki jóllétünkhöz. A hazánkban is jól ismert pongyola pitypang (Taraxacum officinale), más néven cserbóka, illetve gyermekláncfű nem csak otthonunk díszítésére és gyermekek szórakoztatására alkalmas. Semmi kétség, a sárga virágok éppoly gyönyörűen mutatnak az asztalunk közepén gondosan egy vázába rendezve, mint egy gazdag réten, így nem csak a szorgos méhek, hanem mi is örömünket (és egészségünket) leljük benne. A pitypang üreges szárából több méteres lánc is fűzhető, sőt, ha elfújjuk vagy szélnek eresztjük pihés termésén található magjait talán még egy kívánságunk is teljesülhet... 

Viszont amit nem kell a véletlenre bízunk, az a pitypang gyógyító tulajdonsága. Ezt a növényt már megannyi klinikai kutatás vizsgálta, és a népi gyógyászatban is hosszú ideje alkalmazzák különféle egészségügyi panaszok csillapítására. Habár a pitypang tradicionális felhasználási módszerei mára veszítettek ismertségükből, az alábbi felsorolással felfrissíthetjük tudásunkat, és megismerkedhetünk néhány újonnan felfedezett hasznos tulajdonságával is! 

1. A pitypang, mint vizelethajtó és vesetisztító 

Egy pitypanggal teli mező valóban káprázatos látványt nyújt. Felmenőink azonban nem csak gyönyörködni jártak a virágos rétekre, hanem összegyűjteni egy kosárnyi zsenge pitypang levelet is, amiből teát főztek, vagy kivonatot készítettek. Ezeket többek között diuretikumként, vagyis vizelethajtóként is használták, ami ma is az egyik legismertebb felhasználási módja a pitypangnak. E gyógynövény az évek során számos diuretikus gyógykészítménybe is belekerült mint hatóanyag, és hosszú idők óta az egyik legsűrűbben ajánlott természetes módszer a vizelés gyakoriságának fokozására Európában, Ázsiában, és Amerikában egyaránt. 

2. Antioxidáns- és tápanyagtartalmának köszönhetően védheti és erősítheti az immunrendszert 

A gyökerétől a levelein át a virágáig felhasználható pitypang rendkívül gazdag nélkülözhetetlen vitaminokban, létfontosságú ásványi anyagokban, jótékony flavonoidokban és kulcsfontosságú antioxidánsokban is. Utóbbiak képesek megkötni a káros szabadgyököket, így védelmet nyújtanak az oxidatív stressz okozta sejtkárosodással szemben. Magas tápanyagtartalmának köszönhetően a pitypang kiváló immunrendszerünk védelmére és betegségek megelőzésére egyaránt. 

3. Segíthet szabályozni a vércukorszintet 

A pitypangot az egyik kulcsfontosságú antidiabetikus gyógynövénynek tekintik antioxidáns, hiperglikémiás, és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt, illetve a benne található különféle bioaktív komponensek, mint például a polifenolok vagy a fitoszterolok révén is. A növényből kinyert klorogénsav, cikóriasav, taraxaszterol és a szinte kimondhatatlan szeszkviterpén-lakton nevű komponensek antidiabetikus gyógykészítményekben való alkalmazása ígéretes lehet a vércukorszint szabályozásában és a cukorbetegség kezelésében. 

4. Csillapíthatja a gyulladásokat 

A polifenoloknak és más bioaktív vegyületeknek köszönhetően a pitypang segíthet a bőrön és a testben jelentkező fájdalmas gyulladások csillapításában. A pattanásoktól kezdve az ízületi gyulladásokon át a belső szerveket érintő rendellenességekig a pitypang kivonatát tartalmazó gyógykészítmények jól megérdemelt enyhülést nyújthatnak megannyi gyulladásos panasz esetében

5. Szíverősítő hatása is lehet 

A pitypang méregtelenítőként, vizelethajtóként és vértisztítóként is egyaránt megállja a helyét. Ezeknek köszönhetően szíverősítő és vérnyomás-szabályozó hatása is lehet, így használatával csökkenthető a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata. Ez jól bizonyítja azt, hogy testünk működésében mennyi minden összefügg egymással, és hogy milyen fontos annak egészét ápolni az egész-ség és jóllét megőrzése érdekében. 

6. Csökkentheti a koleszterinszintet 

Állatokon és embereken is számtalanszor vizsgálták már a pitypang koleszterinszint-csökkentő képességét, és mint kiderült, valóban hatékony megoldás lehet azok számára, akik magas koleszterinszinttől szenvednek. Ez a hatás a pitypang gyökerében és leveleiben található bioaktív vegyületeknek köszönhető. A pitypang ezen részeit frissen is az étkezésekhez adhatjuk, illetve a gyökerekből és levelekből kivont hatóanyagokat tartalmazó étrend-kiegészítőket is rendszeresen alkalmazhatjuk szakorvossal való konzultációt követően. 


7. Hozzájárulhat az egészséges testsúly eléréséhez 

Néhány túlsúlyos egereken végzett klinikai kutatás eredménye alapján feltételezhető, hogy a pitypang elősegítheti a szénhidrátok anyagcseréjét és csökkentheti a zsír felszívódását is. Ez többek között a növényben található klorogénsavnak köszönhető, aminek rendszeres bevitele a testsúly csökkenéséhez és normalizálásához vezethet. 

8. Prebiotikum lévén támogathatja az emésztőrendszer egészségét 

Tradicionálisan már hosszú ideje használják a pitypangot különböző emésztőrendszeri panaszok csillapítására. A bojtorjángyökérhez hasonlóan a pitypang gyökere szintén egy kiváló prebiotikumforrás, és a benne található inulinnak köszönhetően képes lehet olyan panaszok csillapítására, mint például a székrekedés, a hasmenés, vagy akár az ezek tüneteiként jelentkező kellemetlen puffadás

9. Segíthet csökkenteni a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát 

Egy tanulmány arról számolt be, hogy a gyógynövény gyökerének kivonata jelentős mértékben képes volt csökkenteni a rákos sejtek növekedését a vastagbélben, a májban, és a hasnyálmirigy szöveteiben is. Bár a pitypangon végzett, annak rákellenes tulajdonságait vizsgáló kutatások még gyerekcipőben járnak, az eddigi tudományos eredmények bíztatónak tűnnek. 

10. Hatékonyan alkalmazható méregtelenítésre és a májfunkciók támogatására 

Néhány kutatás szerint a pitypangnak méregtelenítő hatása is lehet, illetve eredményesen támogathatja a májfunkciókat és a máj általános egészségét is. A növény antioxidáns tartalmának köszönhetően védi belső szerveink szöveteit a szabadgyökök okozta károsodásoktól, és egyes tanulmányok szerint még a májban tárolt zsírfelesleget is képes lehet csökkenteni. Más gyógynövényekkel kombinálva a pitypang fokozott hatékonysággal alkalmazható a máj regenerálására, a máj működésének javítására, és a máj teljes körű erősítésére is. A Mannavita Hepadex étrend-kiegészítő 15 különféle aktív hatóanyagot tartalmaz, mint például a pitypang gyökerének kivonatát, vagy az egyik előző cikkemben már említett, hasonló májvédő tulajdonságokkal rendelkező bojtorjánét is. 

11. Pitypang? Mehet a levesbe! 

Vagy gyógyteába, salátába, esetleg turmixba. A pitypang rendkívül gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Magas mennyiségben tartalmaz a bőr állapotát javító A- és E-vitaminokat, az egészséges véralvadáshoz elengedhetetlen K-vitamint valamint immunerősítő C-vitamint. Ezek mellett található még benne kálium, vas, magnézium és kalcium is. Kiemelkedő tápanyagtartalma jó kifogás lehet arra, hogy nyári receptjeinket feldobjuk egy kis pitypanggal. Világosabb, zsengébb leveleit ajánlott még virágzás előtt leszedni, kiváltképp, ha a kesernyés íz helyett valami frissebbre vágyunk. A levelek felhasználásának csak a képzeletünk szab határt! Kiváló lehet omega-3 zsírsavakban gazdag magvakkal megszórt zöld salátában, bármilyen krémlevesben, de még akár egy szendvicsben is. Arra vigyázzunk, hogy ne egy forgalmas út mellől szedjük a leveleket, hiszen azok tartalmazhatják a levegőből felszívott káros anyagokat és akár rovarirtók maradványait is! Járjunk el megfelelő gondossággal, és ügyeljünk, hogy a lehető legjobb minőségű és legtisztább gyógynövényeket használjuk! 

+1: Pitypangméz és pótkávé 

A pitypang nem csak egészségünkre gyakorolt jótékony hatása miatt lophatja be magát a szívünkbe. A kezdő és haladó konyhatündéreket változatos felhasználási módjaival kecsegteti. A sokak számára jól ismert és előszeretettel fogyasztott cikóriához hasonlóan a pitypang gyökereiből is készülhet kávépótló ital, sőt, sárga virágaiból a mézhez hasonló kinézetű, ízű és állagú, annak pótlására is alkalmas szirup, úgynevezett pitypangméz is főzhető. Noha ennek tápanyagtartalma nem azonos a mézével, ízesítésre éppúgy alkalmas, és kísérletező kedvűek maguk is elkészíthetik a frissen szedett sárga virágokból. 

A fenti információk természetesen tájékoztató jellegűek. A friss pitypang, vagy azt tartalmazó étrend-kiegészítő alkalmazása nem helyettesíti a változatos étrendet és az egészséges életmódot. Alkalmazása előtt kérjük ki kezelőorvosunk vagy gyógyszerészünk tanácsát, és fogyasztása során járjunk el kellő óvatossággal és figyelemmel. 

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19678785/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22946853/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31250533/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32931505/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27923645/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11814465/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30105955/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PM

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18834859/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30851708/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29998893/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24447978

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25861954

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20673058/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23603008/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23603008/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PM

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28724210/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29234282

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27564258/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22647733

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28762288/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29740735/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/13307681/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute