5 nyomós érv a B3-vitamin rendszeres fogyasztása mellett

Mi az a B3-vitamin, mi a szerepe egészségünk megőrzésében és hogyan pótolhatjuk? Lássunk 5 nyomós érvet a niacin rendszeres fogyasztása mellett! 

Két nő olvas az ablak mellett. 5 nyomós érv a B3-vitamin rendszeres fogyasztása mellett

Mi az a B3-vitamin?

A niacin, más néven B3-vitamin egy vízben oldódó vitamin. Ahhoz, hogy testünk egésze megfelelően működjön, szükségünk van e fontos tápanyag rendszeres bevitelére, hiszen olyan egészségvédő hatásai vannak, mint például a koleszterinszint optimalizálása, a reumatoid artritisz (sokízületi gyulladás) tüneteinek csillapítása, vagy az agyfunkciók fokozása

A niacin két fő kémiai formája a nikotinsav és a niaciamid (más néven nikotinamid). Ezek természetesen nem összetévesztendőek a nikotinnal. Mindkét típus megtalálható élelmiszerekben és étrend-kiegészítőkben egyaránt. 


A B3-vitamin szerepe

A niacin egyik kulcsfontosságú szerepe szervezetünkben a nikotinamid-adenin-dinukleotid (NAD) és a nikotinamid-adenin-dinukleotid-foszfát (NADP) koenzimek szintetizálása. Ezek több, mint 400 fontos biokémiai reakcióban vesznek részt főként azáltal, hogy energiát nyernek ki az elfogyasztott élelmiszerekből. 

A B3-vitamin vízben oldódó, így szervezetünk nem képes hosszú ideig tárolni. A fel nem használt niacin gyorsan kiválasztódik és a vizelettel távozik, így mindennapos pótlása szükséges. A megfelelő niacinszintről változatos és egészséges táplálékok bevitelével gondoskodhatunk, ám kis mennyiségben szervezetünk is képes előállítani a triptofán nevű aminosavból, mely főként magas fehérjetartalmú, állati eredetű élelmiszerekben, mint például a sokak által kedvelt pulykában található meg.

Hogyan hat a B3-vitamin?

Más B-vitaminokhoz hasonlóan a B3-vitamin enzimek segítségével az elfogyasztott élelmiszerekből energiát nyer ki. A niacin az előbb említett NAD és NADP, a sejtek anyagcseréjében résztvevő két koenzim fő alkotóeleme. Ezen kívül szerepet játszik a megfelelő sejtfunkciókban és a DNS előállításában és javításában is, ráadásul sejtvédő, öregedéslassító és gyulladáscsökkentő antioxidáns hatással is bír. 

5 nyomós érv a B3-vitamin rendszeres fogyasztása mellett

1. Segíthet a vérnyomás csökkentésében

A niacin egyik szerepe a prosztaglandinok, vagyis a hormonhatással rendelkező lipidmolekulák felszabadítása. Ezek elősegítik az erek megfelelő mértékű kitágulását, javítják a véráramlást és ezáltal csökkentik a vérnyomást. A niacin ezért nem csak a magas vérnyomás, más néven a hipertónia kialakulásának megelőzésében, hanem a már kialakult hipertónia természetes csökkentésében is szerepet játszhat. 

Egy több, mint 12000 felnőtt résztvételével végzett klinikai kutatás beszámolói szerint a napi niacin bevitelének akár csekély,1%-os növekedése is a magas vérnyomás kockázatának jelentős csökkenésével jár. Egy másik tanulmány megállapította, hogy a B3-vitamin egyszeri, 100 és 500 milligramm közötti adagja csökkentheti a jobb kamrai szisztolés nyomást, melynek rendellenes értékei komoly veszélyt jelentenek a szív egészségére. 

2. Javíthatja a vérzsírszintet

Klinikai kutatások szerint a B3-vitamin segíthet a vérzsírszint javításában is. A niacin rendszeres és megfelelő fogyasztása növeli a HDL (jó) koleszterin szintjét és csökkenti az LDL (rossz) koleszterin rendellenesen magas értékeit. Emellett bevitelével hozzájárulhatunk a trigliceridek, a vérben található zsíros részecskék szintjének csökkentéséhez is. 

Az ma már széles körben ismert, hogy az optimális és egészséges koleszterinszint a szívbetegségek kockázatának csökkenéséhez vezethet. Tanulmányok még vizsgálják, hogy a niacin csökkentheti-e az ezen súlyos megbetegedések okozta halálozás kockázatát. 

Kutatók figyelmeztetnek, hogy a vérzsírszint B3-vitamin által előidézett javulása szakorvos által felügyelt, nagy dózisú niacinbevitelt igényel, ami esetenként meghaladhatja az 1500 milligrammot is. Ez a mennyiség növelheti a B3-vitamin fokozott bevitele által kiváltott kellemetlen mellékhatások kialakulásának kockázatát, melyek személyenként eltérőek lehetnek. Ezen okok miatt a B3-vitamin fokozott bevitele elsősorban nem a koleszterinszint optimalizálására szolgál, hanem a vérzsírszint javítására azoknál a betegeknél, akik nem fogyaszthatnak szatin típusú gyógyszereket.

3. A B3-vitamin serkentheti az agyműködést

A niacin megfelelő bevitele hozzájárul agyunk optimális energiaellátásához és megfelelő működéséhez. Az agyköd és más különböző pszichiátriai rendellenességek is összefüggésbe hozhatóak a niacin hiányával, ezért megfelelő bevitelét fontos fejben tartani. A skizofrénia bizonyos típusainak kezelésében gyakran alkalmaznak B3-vitamint, mivel segíthet megszüntetni az agysejtek niacinhiány okozta károsodását. Előzetes kutatások arról is beszámoltak, hogy a niacin megfelelő mennyiségű és rendszeres bevitele segíthet az agy egészségének megőrzésében Alzheimer-kórban szenvedő betegek esetében is. 

4. A niacin segíthet megőrizni és fokozni a bőr egészségét

Klinikai kutatások szerint a B3-vitamin segíthet megvédeni a bőrsejteket a napsugárzás okozta károsodástól, sőt, mi több, jótékony hatását szájon át és helyileg alkalmazva is képes lehet kifejteni. Előzetes vizsgálatok szerint segíthet bizonyos, a bőrt érintő rákos megbetegedések kialakulásának megelőzésében is. Egy több, mint 300, a bőrrák kockázatának kitett felnőtt részvételével készült vizsgálatban megállapították, hogy 500 milligramm nikotinamid napi kétszeri alkalmazása csökkentette a nem melanóma típusú bőrrák kialakulásának arányát a kontrollcsoporthoz képest.

5. A B3-vitamin alkalmazása segíthet az 1-es típusú cukorbetegség kezelésében

Az 1-es típusú cukorbetegség egy olyan autoimmun betegség, amely a szervezetet megtámadva elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. Klinikai kutatások szerint a niacin alkalmazása segíthet megvédeni ezeket a sejteket. Ezen felül a B3-vitamin csökkentheti az 1-es típusú cukorbetegség kockázatát azoknál a gyermekeknél, akiknél vizsgálatokkal kimutatták, hogy a későbbiekben nagyobb lehet az esélyük e betegség kialakulására.

Milyen tünetekkel jár a B3-vitamin tartósan alacsony szintje és kik vannak fokozott kockázatnak kitéve?

A túlzottan alacsony niacinszint többféle tünetben vagy tünetegyüttesben is megmutatkozhat, melyek akár az alábbiak is lehetnek:

  • Bőrkiütések vagy elszíneződések
  • Élénk vörös nyelv
  • Étvágytalanság
  • Hányás
  • Hasmenés
  • Székrekedés
  • Fejfájás
  • Tartós fáradtság
  • Levertség vagy depresszió
  • Emlékezetkiesés és memóriazavarok

A B3-vitaminhiány meglehetősen ritka a legtöbb nyugati országban, ám vannak, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve kialakulását tekintően. Azok, akik HIV/AIDS-től, anorexia nervosától, májelégtelenségtől, vagy alkoholfüggőségtől szenvednek, illetve alultápláltak vagy tartósan betegek, nagyobb veszélynek vannak kitéve. 

Súlyos niacinhiány vagy más néven pellagra leginkább a fejlődő országokban fordul elő, ahol az étrend nem elég változatos, vagy nincs elegendő élelmiszer

Hogyan vihetünk be megfelelő mennyiségű B3-vitamint?

A niacin számos élelmiszerben megtalálható, különösen húsokban, halakban, magvakban, hüvelyes zöldségekben és méhészeti termékekben. A Mannavita Nemes Sörélesztő Pehely + B12 (nutritional yeast) szintén remek forrása a B3-vitaminnak, ráadásul más kulcsfontosságú B-vitaminok is megtalálhatóak benne. Ezért a nemes sörélesztő egészségfokozó, B-komplex étrend-kiegészítőként és ételízesítőként is megállja a helyét. Sajthoz hasonló íze miatt könnyedén étrendünkbe iktathatjuk, hiszen remekül illik szószokhoz, öntetekhez, tésztaételekhez, zöldségekhez és húsokhoz is. 

Rendszeres fogyasztásával nem csak a B3-vitamin beviteléről gondoskodhatunk, de emellett hozzájárulhatunk B1-, B2-, B5-, B6-, B7-, B9-, illetve B12-vitaminszintünk természetes fokozásához is. Utóbbi kulcsfontosságú vegánok és növényi alapú étrendet követők számára, ám húsevők számára is kiemelkedően fontos fogyasztása. Ezen természetes B-vitaminoknak köszönhetően hozzájárulhatunk a szervezet megfelelő energiatermeléséhez, az optimális anyagcseréhez, a hatékony emésztéshez, az idegrendszer védelméhez és még a szív-és érrendszer egészségének megőrzéséhez és fokozásához is.

A Mannavita Nemes Sörélesztő Pehely + B12 cinket és vasat is tartalmaz, amelyek hozzájárulnak az erős immunrendszerhez, a hormonális egyensúlyhoz, illetve a megfelelő növekedéshez és feljődéshez is. Ez az étrend-kiegészítő így nem csak niacinszintünk fenntartására és fokozására kiváló, hanem további, kulcsfontosságú mikrotápanyagok pótlására is.

A fenti információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a szakorvosi konzultációt és ellátást. A nemünknek, életkorunknak, fizikai aktivitásunknak és egészségi állapotunknak megfelelő B3-vitamin optimális bevitelét illetően, illetve új étrend-kiegészítő alkalmazása és meghatározó életmódbeli változtatások előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal, gyógyszerészünkkel!

Források:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Niacin

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26828517/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33404619/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28616955/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27793642/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26548322/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25324641/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25855923

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24965307/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30698874/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26488693

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute