A réz kulcsfontosságú szervezetünk számára - Miért fordítsunk rá több figyelmet?

A réz hozzájárul a csontok és az erek egészségének megőrzéséhez, az agy és az immunrendszer működéséhez, valamint a vas felszívódásához és a kollagéntermeléshez is. 

Közös baráti étkezés. A réz kulcsfontosságú szervezetünk számára - Miért fordítsunk rá több figyelmet?

A réz fontosságát már évezredek óta lismeri az emberiség. Egészségvédő hatásait mára már nem csak ayurvédikus gyógyítók feljegyzései, hanem átfogó klinikai vizsgálatok is igazolják, mégis legtöbbünk keveset tud e kulcsfontosságú nyomelem jelentőségéről. Hogy miért elengedhetetlen a réz szervezetünk megfelelő működéséhez? Lássuk a választ! 


Miért elengedhetetlen a réz?

A réz az egyik túléléshez nélkülözhetetlen, a test minden szövetében megtalálható nyomelem. A legtöbb réz a májban, az agyban, a szívben, a vesékben és a vázizomzatban található. A szervezetünk nem tudja előállítani, így az étrendből kell biztosítanunk. Milyen fontos biológiai funkciókhoz kulcsfontosságú a réz?

1. A szív- és érrendszer egészségének megőrzése

A réz túlzottan alacsony szintje összefüggésbe hozható a magas koleszterinszinttel és a magas vérnyomással is. Egyes klinikai vizsgálatok szerint bizonyos szívelégtelenségben szenvedő betegek számára ezért előnyös lehet a rezet tartalmazó étrend-kiegészítők alkalmazása, természetesen a személyre szabott terápia részeként, orvosi felügyelet mellett.

2. A csontritkulás csökkent kockázata

Még folynak a tanulmányok azt illetően, hogy az enyhe rézhiány hogyan befolyásolhatja a csontok egészségét, és hogyan segíthet a réz étrendi kiegészítése a csontritkulás megelőzésében és kezelésében. Azonban az már bizonyított, hogy a súlyos rézhiány alacsonyabb csontsűrűséggel és a csontritkulás kialakulásának fokozott kockázatával jár.

3. ​​Antioxidáns hatás

A réz antioxidánsként is funkcionálhat, így segíthet csökkenteni a szabad gyökök képződését, illetve az azok által okozott sejt- és DNS-károsodást is. A megfelelő rézszint fenntartásával így számos krónikus betegség kialakulásának kockázata csökkenthető.

4. ​​Immunfunkció és betegségmegelőzés

A  túlzottan alacsony rézszint hosszú távon neutropeniához vezethet. Ez a fehérvérsejtek vagy neutrofilek hiánya, amelyek elengedhetetlenek a fertőzések megelőzéséhez és leküzdéséhez. Az alacsony neutrofilszint következtében jelentősen nő a fertőző betegségek kialakulásának kockázata.

5. Kollagéntermelés és öregedéslassítás

A réz fontos szerepet játszik a kollagén és elasztin nevű fehérjék szintjének fenntartásában, amelyek szervezetünk fontos szerkezeti összetevői. A kollagén a csontokban, az ínszalagokban, az inakban, a fogakban és a kötőszövetekben is megtalálható, így a réz súlyosan alacsony szintje testünk ezen részein komoly panaszokhoz vezethet. Ilyen például az öregedési folyamatok felgyorsulása, az ízületek működési zavarai, illetve a test szöveteinek sérülése és lebomlása.

Milyen tényezők fokozhatják a rézhiány kialakulásának kockázatát?

A rézhiányos állapot ritka, ám bizonyos életviteli és egészségügyi tényezők növelhetik a kockázatot. Ilyenek például a:

  • rézanyagcsere genetikai rendellenességei
  • gyógyszermellékhatások vagy alkalmazott étrend-kiegészítők okozta felszívódási problémák
  • túl magas cink- vagy C-vitaminbevitel
  • bizonyos betegségek és rendellenességek, például a központi idegrendszer (CNS) demyelinizációja, polyneuropathia, myelopathia és látóideg-gyulladás

Fontos megjegyezni, hogy mivel a réz a májban raktározódik, a hiánytünetek fokozatosan és lassan alakulnak ki.

A réz tartósan alacsony szintje az alábbi panaszok kialakulásához is vezethet

  • anémia (vérszegénység)
  • alacsony testhőmérséklet
  • csonttörések
  • csontritkulás
  • a bőr és a haj pigmentációjának elvesztése 
  • pajzsmirigyproblémák
  • fokozott fertőzésveszély

Hogyan gondoskodjunk a megfelelő rézbevitelről?

Legtöbb esetben elegendő rezet tudunk szervezetünkbe juttatni egészséges és változatos étrendet követve, hatékony tápanyag-felszívódás esetén. Kiváló rézforrásnak bizonyulnak a következők:

Ezek mellett komplex étrend-kiegészítőkkel is gondoskodhatunk a réz és más fontos tápanyagok megfelelő beviteléről. A mi kedvencünk a Mannavita ElektronyK+ elektrolit italpor, amellyel egyszerűen és könnyedén biztosíthatjuk a kulcsfontosságú ásványi anyagokat és nyomelemeket, mint például a jód, a kalcium és a magnézium.

A fenti információk tájékoztató jellegűek. A hosszú ideig tartó fokozott rézbevitel káros, ezért kerüljük a szélsőségesen egyoldalú táplálkozást! A réz kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, ezzel kapcsolatban konzultáljunk orvosunkkal!

Források:

https://examine.com/supplements/copper/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Copper

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6410510/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31209935/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24517364/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute