Colitis ulcerosa – A fekélyes vastagbélgyulladás

A colitis ulcerosa egy krónikus gyulladásos bélbetegség. Cikkünkből kiderül, hogy mit kell tudnunk róla!

A colitis ulcerosa egy olyan gyulladásos bélbetegség, amely a bélben gyulladásokat, sebeket, úgynevezett fekélyeket okoz. Jellemzően hasi fájdalom és hasmenés kíséri, nem ritka, hogy az érintettek mindennapjait is megnehezíti.

Gyakran emlegetik együtt a Crohn-betegséggel, ám ez némileg különbözik tőle. Bár mindkettő az emésztőrendszer gyulladását eredményezi, a colitis ulcerosa során a vastagbél és a végbél felületei lehetnek érintettek, míg a Crohn-betegség a bélrendszer bármely szakaszát érintheti.

A krónikus vastagbélgyulladás esetében meg kell különböztetnünk úgynevezett nyugalmi, vagyis remissziós időszakot, illetve olyan időszakokat is, amikor a gyulladás felerősödik, fellángol. Megfelelő kezeléssel a remisszió hosszú távon fenntartható.

Melyek a colitis ulcerosa tünetei?

A colitis ulcerosa tünetei a fellángolás súlyosságától függnek. Az érintettek a leggyakrabban az alábbiakra panaszkodnak:

  • mérsékelt vagy súlyos hasi fájdalmak, görcsök
  • vér szivárgása a végbélből, vér a székletben
  • közepesen súlyos vagy súlyos hasmenés, amely során fennáll a kiszáradás kockázata
  • fogyás az étvágytalanság és a hasmenéses tünetek miatt
  • nem megfelelő bélmozgások
  • hányinger
  • fáradtság
  • vérszegénység (vörösvértestek hiánya)
  • láz
  • ritkább esetekben ízületi vagy szemfájdalom

Mi okozhatja a gyulladás fellángolását?

A fellángolások, vagyis a gyulladás felerősödése egyénenként változó lehet. Nehéz azt is megmondani, hogy maga a gyulladás hány napig tart, ugyanis a gyógyulás folyamata néhány naptól akár néhány hétig is elhúzódhat.

Vannak olyan élethelyzetek, amelyek hozzájárulhatnak a gyulladások fellángolásához, vagyis a colitis ulcerosa kialakulásához. A terhesség például ilyen, éppen ezért a szakemberek azt ajánlják, hogy várjunk a teherbeeséssel mindaddig, amíg minimum 3 hónapos remissziót nem tapasztalunk. Nagy az esélye ugyanis annak, ha a terhesség a fellángolás időszakában jön létre, akkor a tünetek jóval súlyosabbak lesznek, mint a remisszió időszakában. Ilyenkor megnőhet a vetélés, a koraszülés, a kis testsúllyal való születés kockázata, valamint a szülés folyamata során is komplikációk léphetnek fel.

A legfontosabb a megfelelő kezelés. Ezért minden esetben, amikor felmerül a gyanúja, hogy krónikus bélgyulladásban szenvedünk, keressük fel háziorvosunkat, hogy felállíthassa a megfelelő diagnózist, kideríthesse a kiváltó okot, illetve meghatározhassa a kezelés módját.

A diagnózis során talán az egyik legfontosabb dolog a kiváltó okok meghatározása, hiszen ezek tudatában nagyon sokat tehetünk az újabb fellángolás megelőzéséért.

Kockázati tényezőt jelenthetnek például egyes gyógyszerek, mint például a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID), valamint az antibiotikumok, amelyek sok esetben felelősek a bélflóra egyensúlyának felborulásáért. Ha rendszeresen gyógyszert szedünk, akkor erről mindenképpen tájékoztassuk a kezelőorvosunkat. Sajnos sokszor az sem megoldás, hogy egyik napról a másikra abbahagyjuk a megszokott tabletták fogyasztását, mert néha ez is hozzájárulhat a gyulladás fellángolásához. Bízzuk magunkat a szakorvosra, kövessük a tanácsait!

Kockázati tényező lehet még a hormonszint változása is, amely főként a menstruációval, illetve a teherbeeséssel kapcsolatos. Minden esetben, amikor azt vesszük észre, hogy a tünetek menstruáció alatt felerősödnek, szóljunk a kezelőorvosunknak, hogy segítséget tudjon nyújtani a gyulladás csökkentésében.


A szervezet elektrolitszintjének változása szintén okozhat fellángolásokat. Emiatt könnyen előfordulhat, hogy bizonyos típusú vírusfertőzések esetében, amelyek hatással lehetnek az elektrolitszintünkre, a tünetek felerősödnek.

Nem szabad elfeledkeznünk a stresszről sem, mint kockázati tényezőről, hiszen az érintettek beszámolói alapján a hosszan tartó feszült állapot gyakran a gyulladások fellángolásához vezet.

Hasznos segítség colitis ulcerosa esetén: táplálkozási napló!

A táplálkozási napló nagyon sok esetben nyújthat segítséget a számunkra. Nem csak akkor, ha érintettek vagyunk a colitis ulcerosa betegségben, hanem bármilyen emésztőrendszeri diszkomfortérzés esetén.

Egy részletesen, következetesen vezetett táplálkozási napló egyértelműen megmutatja, hogy milyen ételek okoznak számunkra panaszokat. Minden nap írjuk fel, hogy milyen ételt, illetve italt fogyasztottunk, hogy éreztük magunkat, illetve milyen volt az emésztésünk. Ez a fajta jegyzetelés nem csak nekünk, hanem a kezelőorvosunknak is rengeteg hasznos információt tartalmaz, amelyek felhasználhat a megfelelő kezelés összeállításához.

Fontos tudnunk, hogy egyetlen specifikus étel sem képes teljes mértékben meggyógyítani a colitis ucerosát. A szakemberek azt tanácsolják, hogy fogyasszunk sok folyadékot, valamint étrendünk legyen változatos, kiegyensúlyozott, és alkalmazzuk a korábban említett táplálkozási naplót. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a zöldségek és a gyümölcsök ugyan egészségesek, de bélgyulladás esetén nem ajánlott őket nyersen fogyasztani. Válasszuk inkább a kíméletes párolást vagy a főzést, mert így elkerülhetjük a tünetek fellángolását.

Vannak olyan ételcsoportok, amik az érintett alapján szinte mindig problémát okoznak. Emiatt érdemes kerülni az alábbiak fogyasztását:

  • szénsavas italok
  • tejtermékek
  • rostban gazdag élelmiszerek, például nyers gyümölcsök és zöldségek
  • csípős ételek
  • bő olajban sült ételek
  • alkohol
  • koffein

Helyettük válasszunk gyulladáscsökkentő ételek közül. 

Természetes gyógymódok fekélyes vastagbélgyulladás esetére

A szakemberek megfigyelték, hogy összefüggés lehet az érzelmi stressz, valamint a fekélyes vastagbélgyulladás között. Úgy gondolják, hogy a tartós stressz hozzájárul a gyulladásos fellángolások kialakulásához, illetve késleltetheti a gyógyulás folyamatát.

Emiatt, ha érintettek vagyunk ebben a betegségben, akkor igyekezzünk elsajátítani olyan technikákat, amelyekkel hatékonyan kezelhetjük az életünkben jelen lévő stresszt. A jóga, a rendszeres testmozgás, a meditáció és a mindfullness mind-mind segítségünkre lehet.

Ugyancsak jótékony hatású lehet fekélyes vastagbélgyulladás esetén a kurkuma hatóanyaga, a kurkumin. A Mannavita webáruházban kapható KURKUNEX étrend-kiegészítő tabletta biztonságos és kényelmes módja a kurkumin fogyasztásának. Sőt, a kurkuminon kívül tartalmaz még cinket és B-6 vitamint is, amelyek segítik a kurkumin felszívódását.
A KURKUNEX étrend-kiegészítőn kívül az ARTHRO4 kapszula is tartalmaz kurkuma kivonatot, így hozzájárulhat a gyulladás csökkentéséhez.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis-take-control-dealing-with-flares
https://www.crohnscolitisfoundation.org/sites/default/files/legacy/assets/pdfs/pregnancyfactsheet.pdf
https://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(20)30018-4/fulltext

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 850 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute