Ajánlott hatóanyagok az áteresztő bél szindróma kezelésére

Egyre több beteget diagnosztizálnak áteresztő bél szindrómával, melynek kezeléséhez nem elég csupán az étrend módosítása. Lássuk, mivel ajánlott kiegészíteni új étrendünket!

Áteresztő bél szindrómában szenvedő nő. Ajánlott hatóanyagok az áteresztő bél szindróma kezelésére

Mit nevezünk áteresztő bél szindrómának?

Tudjuk, hogy szervezetünk egy rendkívül összetett rendszer, melynek megfelelő működése elengedhetetlen egészségünk megőrzéséhez. Ha bizonyos területeken rendellenességek lépnek fel, azok nem csak az adott szerveket, hanem teljes szervrendszereket, vagy akár az egész testet érintő betegségek kialakulásához vezethetnek. Az emésztőrendszer és a belek egészsége jóllétünk egyik alapja, így kulcsfontosságú, hogy védjük azt. 

A bélnyálkahártya határozza meg, hogy az emésztőrendszerből milyen anyagok kerülhetnek a véráramba. Ha bélrendszerünk megfelelően működik, a belek ellenállnak a káros anyagoknak, ám megnövekedett bélpermeabilitás (áteresztés) esetén ezek a káros anyagok elkezdhetnek átszivárogni a bélfalon keresztül a véráramba. Ezt a megnövekedett bélpermeabilitást szivárgó, illetve áteresztő bél szindrómának nevezik, és ha nem kezeljük megfelelően, komoly tünetekkel és szövődményekkel járhat. 


Az áteresztő bél szindróma tünetei

Bizonyára mindnyájan tapasztaltunk már valamilyen rövidebb ideig tartó emésztési rendellenességet, melyek általában nem járnak tartós következményekkel. A gyakori és fájdalmas gyomorpanaszok azonban sokszor aggodalomra adhatnak okot, hiszen azok akár az áteresztő bél szindróma, vagy más komoly betegség tünetei is lehetnek. Ha gyakori hasi fájdalmat, puffadást, vagy hasmenést tapasztalunk, vagy ha esetleg bizonyos ételekkel szemben érzékenyek vagyunk, érdemes orvoshoz fordulnunk a probléma gyökerének feltárásához. Ez kiváltképp fontos, ha az emésztési problémák mellett fáradtságot is tapasztalunk, hiszen az áteresztő bél szindróma korai felismerésével és megfelelő kezelésével elkerülhetjük a komoly szövődmények kialakulását.

Az áteresztő bél szindróma megfelelő kezelése kulcsfontosságú

Az áteresztő, vagy szivárgó bél szindróma számos krónikus állapottal hozható összefüggésbe, ezek közé tartoznak például egyes ételérzékenységek és -intoleranciák, bizonyos bőrbetegségek, autoimmun betegségek, illetve mentális zavarok is. Áteresztő bél szindróma esetén fontos a megfelelő étrend betartása, melynek meghatározásához ajánlott szakember segítségét kérni, hiszen az, hogy milyen ételeket fogyaszthatunk, olyan egyéni tényezőktől is függhet, mint a különböző intoleranciák, allergiák, a fennálló alapbetegségek, vagy a már alkalmazott gyógyszerek. Tüneteink csillapítására és életminőségünk javítására számos hatóanyagot és komplex étrend-kiegészítőt is alkalmazhatunk. Ebben a bejegyzésben a legtöbbet vizsgált és legnépszerűbb hatóanyagok közül veszünk szemügyre néhányat.

 

Gyakran alkalmazott étrend-kiegészítők az áteresztő bél szindróma kezelésére

1. Cink

A cink egy olyan kulcsfontosságú ásványi anyag, mely számos anyagcsere-folyamat hatékony lebonyolításához járul hozzá. A cink nem csak immunrendszerünket erősítheti, hanem bélrendszerünket is képes lehet óvni. Egy nemrég végzett klinikai tanulmány beszámolói szerint a cink megfelelő, rendszeres alkalmazása képes lehet fokozni a bélnyálkahártya egészségét, így segít korlátozni a bél permeabilitását is. Egy másik tanulmány szerint a cink fogyasztása nem csak az áteresztő bél szindrómában, hanem Crohn-betegségben szenvedő betegeknél is jelentős javulást eredményezhet.

2. Berberin

A borbolyafélékben is megtalálható berberin egy bioaktív növényi alapú vegyület, amely többek között hozzájárul a bélrendszer megfelelő működéséhez és a bélburok egészségének megőrzéséhez, így alkalmazása rendkívül hasznos lehet áteresztő bél szindróma esetén. A berberin egy alkaloid antioxidáns, mely gyulladásgátló, antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, és már hosszú idők óta alkalmazzák a különböző gyulladásos bélbetegségek kezelésére

3. Kollagén

Ugyan manapság a kollagén bőrre, hajra, és körmökre gyakorolt hatása került előtérbe, nem szabad megfeledkeznünk a kollagén és a kollagén peptidek (a kollagén egy könnyebben hasznosítható és biológiailag hozzáférhető formája) bélrendszerre gyakorolt hatásáról sem. A kollagén egy kulcsfontosságú fehérje, amely testünk szinte minden szövetében természetesen megtalálható, így a bélrendszer egészségének megőrzésében is alapvető funkciója van. Egy nemrég végzett klinikai tanulmány szerint a kollagén és a kollagén peptidek képesek megakadályozni a bélnyálkahártya roncsolódását, így áteresztő bél szindróma és más bélrendszert érintő panaszok esetén is hatékonyan alkalmazhatjuk ezeket étrend-kiegészítők formájában. 

Ajánlott termék: Mannavita Multi Kollagén Italpor

4. Kurkumin

A kurkumában és más élénk sárga növényekben is megtalálható kurkumin egy olyan növényi vegyület, melynek fogyasztása számos egészségügyi előnnyel rendelkezik. Ezek közé tartozik például a különböző ízületi gyulladásokra, köztük az artritiszre gyakorolt jótékony hatása, vagy a szorongást és álmatlanságot csillapító tulajdonsága is. A kurkuma fő aktív hatóanyagaként is ismert kurkumin biológiai hasznosulása önmagában gyenge, tehát csak kis mennyiségben szívódik fel a szervezetben, ezért ajánlott fekete borssal egyidejűleg alkalmazni a hasznosulás elősegítésére. A legújabb kutatások szerint a kurkumin felszívódást követően hajlamos a gyomor-bél traktusban koncentrálódni, ami tekintettel erős gyulladáscsökkentő hatásaira, magyarázatot adhat arra, hogy a kurkumin miért is olyan hatékony az emésztőrendszer nyálkahártyájának védelmében és az áteresztő bél szindróma tüneteinek kezelésében.

Ajánlott termék: Mannavita Kurkunex Kapszula

5. Probiotikus baktériumok és prebiotikus rostok

A probiotikumok egyre növekvő népszerűségüket részben a bélflórára, illetve a különböző gyomor- és bélrendszeri betegségekre gyakorolt jótékony hatásuknak köszönhetik. Ezek az élő mikroorganizmusok ugyanis hozzájárulnak a bél mikrobiomjának, egészségünk egyik alappillérének javításához, és így teljes szervezetünkre pozitív hatással vannak. Több klinikai tanulmány is beszámolt már arról, hogy egyes probiotikumok rendszeres fogyasztása segíthet csillapítani az áteresztő bél szindróma fájdalmas és kellemetlen tüneteit.

Tudjuk, hogy az élelmi rostok, mint például egyes gabonák és a zöld leveles zöldségek az egészséges táplálkozás fontos összetevői, így rendszeres fogyasztásuk elengedhetetlen. A rostok a probiotikumokhoz hasonló módon javítják a bél mikrobiomját, hiszen prebiotikum lévén tápanyagként szolgálnak a bélflóránkban található “jó baktériumoknak”. Az elfogyasztott rostok emésztése során egy rövid szénláncú aminosav jön létre, melyet butirátként ismerünk. Egyes beszámolók szerint a butirát megfelelő szintje serkentheti a bélrendszerben a nyálkatermelést és javíthatja a szoros csomópontokat a traktus nyálkahártyájában is, így fogyasztásával az áteresztő bél szindróma tüneteit is csillapíthatjuk.

Ajánlott termék: Mannavita Colonum Kapszula

6. Deglicirrhizinezett édesgyökér (DGL)

A népi gyógyászatban már évszázadok óta alkalmazott édesgyökér leginkább emésztőrendszert védő hatásáról ismert. Több tucat jótékony bioaktív vegyületet tartalmaz, ám egyes vizsgálatok szerint a benne található glicirrhizin (GL) káros hatásokat fejthet ki az emberi szervezetre. Éppen ezért ajánlott deglicirrhizinezett édesgyökeret választanunk, mely a glicirrhizin eltávolítását követően megőrzi a benne található jótékony vegyületeket, és biztonságosan fogyasztható. A deglicirrhizinezett édesgyökér számos módon támogathatja gyomor- és bélrendszerünk egészségét, hiszen többek között segíthet megelőzni és csökkenteni a gyulladásokat, illetve fokozhatja a nyálkatermelést is. Az áteresztő bél szindróma tüneteire gyakorolt hatását illetően a klinikai vizsgálatok ezidáig változó eredményekkel zárultak, ám mindenképpen érdemes figyelemmel kísérni a jövőbeli kutatások beszámolóit.

7. L-glutamin

A glutamin vagy az L-glutamin egy rendkívül fontos aminosav, melynek fogyasztása nem csak a sportolók és gyakori testmozgást végzők számára előnyös. Klinikai vizsgálatok szerint ugyanis az L-glutamin emésztőrendszerünk egészségére is jótékonyan hathat, hiszen segít a bélnyálkahártya regenerálásában. Egy nemrég végzett tanulmány kimutatta, hogy a glutamin rendszeres fogyasztása elősegítheti a bélsejtek megfelelő növekedését és fokozhatja azok élettartamát, illetve segíthet a bélgát működésének szabályozásában is. Emiatt érdemes lehet megfontolni rendszeres, akár kisebb dózisokban történő fogyasztását, hiszen olyan betegségek kezelésében is segítséget nyújthat, mint például az áteresztő bél szindróma.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Ha az áteresztő bél szindróma tüneteit tapasztaljuk, mihamarabb forduljunk orvoshoz a súlyos állapotok kialakulásának elkerülése érdekében. Meghatározó életmódbeli változások, illetve új étrend-kiegészítők alkalmazása előtt konzultáljunk orvosunkkal!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4637104/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11383597/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27697643/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28174772/

https://jissn.biomedcentral.com/10.1186/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4637104/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22731715/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6138315/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27588327/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24965526/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5694515/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute