Minden, amit a hasnyálmirigy-gyulladásról tudni kell!

A hasnyálmirigy-gyulladás időben felismerve jól gyógyítható, megfelelő kezelés hiányában azonban súlyos következményei lehetnek. Nézzük, hogy mire kell figyelnünk!

Mi az a hasnyálmirigy?

A hasnyálmirigy a has felső, hátsó részén, közvetlenül a gerinc előtt helyezkedik el. Feladata külső elválasztású mirigyként az emésztőenzimek termelése, belső elválasztású mirigyként pedig a szénhidrát- és zsíranyagcserét szabályozó hormonok termelése.

A hasnyálmirigy-gyulladás első tünetei közé tartozik a hasi fájdalom, ami általában bal oldalon, a hasüreg felső részén jelentkezik. További tünetek lehetnek még:

  • felsőtest köré fonódó fájdalom, amely kisugárzik a hátba
  • emésztési zavar
  • hányinger vagy hányás
  • hasi érzékenység
  • fogyás anélkül, hogy változtatnánk a szokásainkon
  • puffadás
  • csuklás
  • láz

A hasnyálmirigy-gyulladás kiváltó okai

Az akut és krónikus hasnyálmirigy-gyulladásának több kiváltó oka is lehet, mint például:

  • epekő
  • túlzott alkoholfogyasztás
  • egyes gyógyszerek szedése
  • hasnyálmirigy rák
  • hasi műtét
  • fertőzés jelenléte
  • cisztás fibrózis
  • hasi sérülés
  • vér magas kalcium és triglicerid szintje

A hasnyálmirigy-gyulladás típusai

A hasnyálmirigy-gyulladás lehet akut vagy krónikus.

Az akut hasnyálmirigy-gyulladás hirtelen jelentkezik, a gyulladás a kezelés megkezdése után általában néhány napon belül csillapodik, de előfordulhat az is, hogy kórházi kezelésre van szükség. Elsődleges kiváltó oka az epekő lehet, felnőttek körében sokkal gyakoribb, mint gyerekek körében.

Sajnos nem ritka, hogy az akut hasnyálmirigy-gyulladás krónikussá alakul, különösen akkor, ha az érintett személy dohányzik, illetve alkoholt fogyaszt.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás a hasnyálmirigy olyan gyulladása, ami hosszú ideig áll fenn, valamin többször visszatér. A folyamatos gyulladásnak köszönhetően hege alakulhatnak ki, ezért ennél a változatnál sajnos nem ritka a maradandó károsodás.

Hogyan diagnosztizálható a hasnyálmirigy-gyulladás?

A kezelőorvos először fizikai vizsgálatot végez, azaz ellenőrzi a hasfal állapotát. Megvizsgálja, hogy feszes-e, illetve nyomásra érzékeny-e a hasfal. Gyulladásra utaló jel lehet a köldök körül megjelenő véraláfutás, illetve a szem és a bőr elszíneződése is.

A pontos diagnosztizáláshoz vérvizsgálatra van szükség, amely során kimutathatják az emésztőenzimek emelkedett szintjét, vagyis a hasnyálmirigy-gyulladás jelenlétét. Ezen felül szükség lehet még ultrahangvizsgálatra is, amely során a gyulladás egyik fő okát, az epekövet is beazonosíthatják.

Krónikus hasnyálmirigy-gyulladás gyanúja esetén székletvizsgálatot is végeznek az orvosok, amelynek segítségével megállapítják az elasztáz enzim mennyiségét, ugyanis, ha ennek a szintje alacsony, akkor az alátámasztja a gyulladás jelenlétét.


Diéta, amely segíthet

Hasnyálmirigy-gyulladás esetén érdemes alacsony zsírtartalmú, egészséges ételekből álló diétát tartani a gyors gyógyulás érdekében. Különösen a krónikus hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedőknek fontos, hogy betartsák az alacsony zsírtartalmú ételekre vonatkozó javaslatokat, mert esetükben sérült a hasnyálmirigy működése. Számukra érdemes kerülni, illetve korlátozni az alábbi ételeket:

  • vörös húsok
  • bő olajban sült ételek
  • magas zsírtartalmú tejtermékek
  • cukros desszertek
  • édesített italok
  • koffein
  • alkohol

További jótanács, hogy az étkezés inkább többször, kisebb mennyiségben történjen, hogy ne terhelje meg az emésztőrendszert. Fontos a sok folyadékfogyasztás, valamint az, hogy az ételek jó minőségű fehérjéket és antioxidánsokat tartalmazzanak.

Otthoni gyógymódok, amelyeket érdemes megfogadni

Az orvosi diagnosztizálás a legfontosabb, minden esetben tartsuk be azokat a javaslatokat és előírásokat, amelyeket a kezelőorvos mond. Az orvosi kezelésen felül azonban van néhány olyan otthoni gyógymód is, amelyeket alkalmazhatunk a gyors gyógyulás érdekében.

Az első ilyen dolog, hogy vizsgáljuk át életmódunkat, és ha szükséges, akkor változtassunk rajta. A gyors és teljes gyógyulás érdekében hagyjuk abba a dohányzást, és minimalizáljuk, illetve teljesen zárjuk ki az alkoholt az életünkből.

Próbáljuk meg visszanyerni ideális testsúlyunkat, amelynek meghatározásában kérhetjük háziorvosunk segítségét. Az egészséges testsúly elérésével és megtartásával ugyanis elkerülhetjük az epekövet, amely a hasnyálmirigy-gyulladás egyik legfőbb okozója.

A kiegyensúlyozott étrend és a megfelelő hidratáltság szintén rendkívül fontos a gyors gyógyuláshoz, ezért erre is figyeljünk oda. Ha úgy érezzük, hogy nem tudunk mindig megfelelő alapanyagokhoz jutni, akkor választhatunk étrend-kiegészítőket is, amelyekkel biztonságosan és kényelmesen támogathatjuk hasnyálmirigyünk egészségét és gyógyulását.

Választhatjuk például a Mannavita Chlorella tablettát, amely klorofillban gazdag és segíthet a károsult hasnyálmirigy megújításában.

A Colonum méregtelenítő, bélrendszert tápláló étrend-kiegészítő szintén jó választás lehet, hiszen glutamintartalma enyhítheti a hasnyálmirigy-gyulladás tüneteit.

A gyulladás csökkentésében segítségünkre lehet még a Kurkunex étrend-kiegészítő, ami kurkuma kivonatot, kurkumát, gyömbér kivonatot, fekete bors és cayenne bors kivonatot tartalmaz. A kurkuma hatóanyaga a kurkumin, amely a természet egyik legerősebb gyulladáscsökkentő vegyülete, ezért nyújthat segítséget a szervezetben fellépő gyulladások csökkentésében.

Nagyon fontos megjegyezni, hogy hasnyálmirigy-gyulladás gyanúja, illetve megléte esetén először mindig konzultáljunk a kezelőorvossal, mielőtt bármilyen étrend-kiegészítő rendszeres szedésébe kezdenénk.

A hasnyálmirigy-gyulladás esetleges szövődményei

Krónikus hasnyálmirigy-gyulladás esetén néhány embernél súlyos szövődmények alakulhatnak ki, mint például vesekárosodás, hasnyálmirigyrák, cukorbetegség, alultápláltság és hasnyálmirigy fertőzés. Az akut hasnyálmirigy-gyulladás pedig a légzési nehézségek kialakulásának kockázatát növelheti.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/pancreatitis
https://www.healthline.com/health/acute-pancreatitis 
https://www.healthline.com/health/chronic-pancreatitis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5565044/
https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute