5 érv a húsfogyasztás csökkentése mellett

Ma már egyre többen váltanak húsmentes étrendre. Nézzük, hogy milyen előnye lehet annak, ha kihagyjuk, illetve csökkentjük a hús mennyiségét étkezéseink során!

A hús csökkentése, illetve teljes elhagyása számos egészségügyi előnnyel járhat. Ezeket az előnyöket azonban csak akkor élvezhetjük, hogy arra is odafigyelünk, hogy milyen típusú ételekkel pótoljuk.

Először nézzük meg, hogy milyen jótékony hatásai lehetnek a húsfogyasztás csökkentésének, majd cikkünkben arra is kitérünk, hogyan tudunk hús nélkül is tápláló, egészséges étrendet kialakítani.

1.Jótékony hatással lehet az általános egészségi állapotunkra, valamint segíthet a súlykontrollban!

Ma már számos kutatás igazolja, hogy a húsmentes étrend egészségügyi előnyökkel járhat. A vegetáriánus, vagyis húsmentes, illetve a vegán, vagyis állati eredetű termékektől mentes étrendet például összefüggésbe hozták a szívbetegségek és a rák kockázatának csökkentésével. Ezen felül a kutatások során azt is megfigyelték, hogy a növényekben gazdag étrend jótékony hatással lehet az inzulinrezisztenciára, valamint csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Az ideális testsúly elérésében, illetve megtartásában is fontos szerepe lehet a húsmentes étrendnek. Több tanulmány együttesen vizsgálta a résztvevőket, majd megállapították, hogy akik 18 héten keresztül vegetáriánus étrendet követtek sokkal többet fogytak, mint azok, akik nem vegetáriánus ételeket fogyasztottak.

A húsmentesség jótékony hatásait szakemberek azzal magyarázzák, hogy a legtöbb esetben valamilyen jótékony növényi vegyületet tartalmazó étellel történik a hús kiváltása. Sok zöldség és gyümölcs tartalmaz ugyanis rostot, valamint értékes antioxidánsokat, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez.

Érdemes azonban óvatosnak lenni, mert önmagában a hús elhagyása még nem elegendő. Oda kell figyelni arra is, hogy milyen ételeket fogyasztunk helyette. Ha például olyan ételeket eszünk, amelyek többszörösen feldolgozottak vagy sok hozzáadott cukrot, finomított szénhidrátot vagy sót tartalmaznak, akkor nem számíthatunk jótékony változásra. Ez akkor is igaz, ha a feldolgozott élelmiszerek növényi eredetűek.

Továbbá fontos megjegyezni, hogy a vegán, vegetáriánus vagy többnyire növényi alapú étrendből hiányozhatnak bizonyos tápanyagok, amelyek túlnyomórészt állati eredetű élelmiszerekben találhatók. A nem jól megtervezett növényi étrend nem biztos, hogy elegendő B12-vitamint, cinket, kalciumot, vasat és omega-3 zsírsavat tartalmaz, ezért ilyen esetben szükség lehet étrend-kiegészítő formában pótolni a hiányzó tápanyagokat.

Ha komplex megoldást keresünk, akkor próbáljuk ki a Mannavita Nemes sörélesztőt, amely természetesen előforduló fehérje, valamint számos vitamin és nyomelem forrása. A legjobb természetes B-komplex forrás, sőt, a B-vitaminokon kívül tartalmaz még cinket és D-vitamint is. A Mannavita Nemes sörélesztő természetes eljárással készült, vegán és gluténmentes termék.

2.Segíthet csökkenteni a szívbetegségek kockázatát!

Az elmúlt évtizedekben több vita is folyt a szakemberek között arról, hogy a telített zsírokban gazdag húsok vajon ártanak-e a szív- és érrendszernek vagy sem. A pontos eredményekre még várni kell, azonban abban a legtöbb szakember egyetért, hogy a telített zsírsavakban gazdag hústermékek túlzott fogyasztása nem tesz jót a szívnek. Érdemes tehát minimalizálni például a vörös hús zsíros részeinek, a szalonnának és a kolbásznak a fogyasztását. Helyettük válasszunk például a telített zsírokban szegényebb baromfihúst.

Itt is fontos megjegyezni, hogy nem elég csökkenteni, vagy teljesen kiiktatni étrendünkből a telített zsírsavakat, hanem azokat helyettesíteni kell jó minőségű telítetlen zsírsavakkal. Ehhez kiváló forrást jelentenek a hidegen sajtolt növényi olajok, melyek sokrétűen felhasználhatók. Készíthetünk velük szendvicskrémeket, salátaönteteket, turmixokat, desszerteket, de utóízesítésként a sült húsokhoz is felhasználhatjuk őket. A hidegen sajtolt olajok mellett kiváló telítetlen zsírforrásnak számítanak a diófélék, amelyek szintén könnyen beilleszthetők az étrendbe. Ezek az ételcsoportok a telítetlen zsírsavak mellett értékes rostokat és tápanyagokat is tartalmaznak, amelyek segíthetnek a magas koleszterinszintet, ami szintén összefüggésbe hozható a szívbetegségekkel.


3.Támogathatja a bélrendszer egészségét!

Mivel azok a diéták, amelyek kizárják a húst, gyakran gazdagok gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban, hüvelyesekben és más növényi élelmiszerekben, így általában magas az élelmi rosttartalmuk.

A rost táplálja a bélben lévő hasznos baktériumokat, amelyek gyulladásgátló vegyületeket termelnek, és immunerősítő szerepük van a szervezetben.

A bélbaktériumok szerepet játszhatnak bizonyos rákos sejtek növekedésének megakadályozásában, a testösszetétel javításában, és a 2-es típusú cukorbetegség elleni védekezésben is. A növényi fehérjék és a növényi élelmiszerekben található polifenoloknak nevezett jótékony vegyületek szintén hozzájárulhatnak az egészséges bél fenntartásához.

4.Segíthet bizonyos típusú rákos megbetegedések megelőzésében!

Az elmúlt években több kutatást is végeztek, amelyekben megvizsgálták, hogy van-e összefüggés a vöröshúsok túlzott fogyasztása, illetve egyes ráktípusok kialakulása között. Arra a megállapodásra jutottak, hogy azok között az emberek között, akik túl sok vörös és feldolgozott húst fogyasztanak, nagyobb a vastagbélrák és a mellrák kialakulásának kockázata. A többnyire halat és baromfit fogyasztók körében ilyen tendenciát nem figyeltek meg.

A növényi élelmiszerek viszont úgy tűnik, hogy védő hatással bírnak a vastagbél- és más rákos megbetegedésekkel szemben. Egy több mint 77 000 felnőttet magában foglaló tanulmány megállapította, hogy a vegetáriánus étrend, beleértve azokat is, amelyek halat és némi húst tartalmaztak, összefüggésbe hozható a vastagbélrák alacsonyabb előfordulási gyakoriságával a nem vegetáriánus étrendhez képest.

5.A környezetünk számára is előnyösebb!

Az egészségügyi előnyök mellett a környezetünk is hálás lesz a több növény és a kevesebb hús fogyasztása miatt. A hústermelés jellemzően több erőforrást igényel, több üvegházhatású gázkibocsátáshoz vezet, és nagyobb mértékben járul hozzá az erdők pusztulásához és szennyezéséhez, mint a gyümölcsök, zöldségek és más, minimálisan feldolgozott növényi élelmiszerek előállítása.

Összességében tehát elmondható, hogy a hús arányának csökkentése, és a tápanyagokban gazdag növényi ételek arányának növelése együttesen járul hozzá szervezetünk egészségének visszanyeréséhez, illetve megőrzéséhez.

Ha nem tudjuk, vagy nem akarjuk teljes mértékben kizárni a húst az étkezéseinkből, akkor is érdemes megfontolni az alábbi ételek arányának csökkentését, mert ezzel is sokat tehetünk egészségünkért:

  • magas nátrium- és egészségtelen zsírokban gazdag ételek (például hasábburgonya)
  • finomított gabonafélékből készült ételek (például fehér kenyér)
  • cukros italok (például üdítők, energiaitalok)
  • magas cukortartalmú finomságok (például kekszek, sütemények, csokoládé)

Tippek a húsfogyasztás csökkentéséhez

Könnyen lehet, hogy a drasztikus változások nem hoznak eredményt, ezért érdemes fokozatosan, apró lépésekben csökkenteni a húsfogyasztás mértékét. Az alábbiakban néhány tippet osztunk meg azzal kapcsolatban, hogyan fogjunk hozzá úgy, hogy ne legyen megterhelő számunkra.

Először érdemes a vöröshúsokat baromfira vagy halra cserélni az étrendünkben. Válasszunk csirkét, pulykát vagy tenger gyümölcseit, mert ezek a fehérjék általában telített zsírsavakban szegényebbek, mint a marhahús, a kolbász vagy a szalonna.

Ezután próbáljunk ki néhány növényi fehérjeforrást. Sok növényi élelmiszer képes értékes fehérjét biztosítani számunkra, például a fekete bab, a csicseriborsó, a pinto bab, a lencse, a dió, a magok és a szója alapú termékek, mint a tofu és a tempeh. Válasszunk ezek közül egyet, és ezzel helyettesítsük a húst az étrendünkben.

Eleinte kombinálhatjuk a kétfajta ételtípust úgy, hogy fele arányban húsféleséget, fele arányban pedig növényi fehérjét adunk az ételeinkhez. Így fokozatosan szoktathatjuk magunkat az új ízekhez, állagokhoz és alapanyagokhoz.

Fontos, hogy nyitottan álljunk a dologhoz, legyünk érdeklődők az új ízek iránt, keressünk új recepteket, kísérletezzünk, alakítsuk őket saját ízlésünkre, és élvezzük, hogy napról napra egészségesebbek lehetünk.

Forrás:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26853923/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29948369/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26138004/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33341313/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28417511/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5933589/ 
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-not-eating-meat 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 854 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute