Így kerülhetjük el az emésztési zavarokat – Hasznos tanácsok karácsony idejére (is)!

Hosszú lakomák, kevés mozgás és stressz. Ezek mind ártanak az emésztőrendszernek. Az alábbi tippekkel azonban elkerülhetjük a kellemetlen tüneteket.

Az emésztőrendszerünket egyes szakemberek „második agy”-ként is emlegetik, ugyanis a kutatások alapján a bélrendszerben lévő sejtek hasonlóak a központi idegrendszerünket alkotó sejtekhez. Emiatt lehet, hogy bizonyos lelki állapotokat a gyomrunkban is megérzünk, sokan emlegetik például a stresszt úgy, mintha pillangók repdesnének a hasukban.

A legtöbben nem is gondolnak a bélrendszer egészségének védelmére addig, amíg meg nem érzik a kellemetlen tüneteket. A puffadás, a túlzott gázképződés, a hasmenés, illetve a székrekedés mind-mind jelezheti, hogy felborult a bélflóránk egyensúlya.

Különösen érdemes odafigyelni az ünnepek során arra, hogy mit, mikor és hogyan fogyasztunk, mert az év végi hajtás, az idegeskedés, illetve az ünnepnapok mozgáshiánya és a túlevés megterhelheti az emésztőrendszerünket.

Az alábbiakban olyan tanácsokat gyűjtöttünk össze, amelyekkel megelőzhetők a kellemetlen emésztőrendszeri tünetek, és megóvható a bélrendszer egészsége.

Tippek a bélrendszer egészségének megőrzéséhez

Fontos, hogy ügyeljünk az étkezésünk módjára: Ne rohanjunk, ne kapkodjunk, mert abban az esetben nem fogjuk alaposan megrágni az elfogyasztott ételeket, ez pedig megterheli a gyomrot. Koncentráljunk, összpontosítsunk az evésre, tegyünk félre minden olyan eszközt, ami elvonhatja a figyelmünket. A szakemberek bebizonyították, hogy az étkezés közben végzett tevékenységek, mint például a mobiltelefonozás, televíziózás vagy olvasás, elvonja a figyelmünket, ennek következtében előfordulhat, hogy túl gyorsan, túl sok ételt veszünk magunkhoz, ez pedig egyenes út a kellemetlen emésztőrendszeri tünetekhez. Arra is figyeljünk, hogy étkezés után közvetlenül ne hajolgassunk, illetve ne feküdjünk le, mert ezzel is növelhetjük a reflux kialakulásának kockázatát.

Tervezzük meg az étkezéseinket: fontos, hogy milyen alapanyagokból, milyen főzési eljárással készült ételeket fogyasztunk. Azt is kövessük nyomon, hogy egyes ételtípusok milyen hatással voltak ránk. Ehhez a legjobb eszköz egy étkezési napló vezetése, amelybe minden nap minden étkezést felírunk. Az étkezési napló akkor a leghatékonyabb, ha azt is rögzítjük az étkezések mellé, hogy hogy éreztük magunkat, milyen volt az emésztésünk az adott napon. Így néhány nap, illetve hét elteltével teljes képet kapunk arról, hogy melyek azok ételcsoportok, amelyek gondot okoznak számunkra, így könnyedén kiiktathatjuk őket az étkezésünkből.

Együnk többször keveset: ha a napi táplálékbevitelünket 5 kisebb étkezésre bontjuk le, akkor tehermentesíthetjük az emésztőrendszerünket. Figyeljünk oda, hogy nyugodt környezetben tudjunk étkezni, mert a stressz és a kapkodás nem tesz jót. Ha van rá lehetőségünk, akkor evés után sétáljunk 10-15 percet, hogy elkerüljük a puffadást, és stabilizáljuk a vércukorszintet.

Igyekezzünk megtartani, illetve visszanyerni ideális testsúlyunkat: a savas reflux gyakoribb akkor, ha túlsúllyal küzdünk. Amennyiben néhány plusz kilót cipelünk magunkon, akkor egy könnyű, egészséges étrenddel, valamint testmozgással igyekezzünk megszabadulni tőlük azért, hogy emésztőrendszerünknek könnyebb legyen. Nem kell rögtön edzőtermi bérletet vásárolni, kezdetben a séta, a gyors gyaloglás, a kerékpározás és a kocogás is hatékony lehet. Később pedig, amikor már a szervezetünk hozzászokott a rendszeres testmozgáshoz, emelhetjük az intenzitást.


Mi az, amit kerüljünk azért, hogy bélrendszerünk egészséges maradjon?

Ahogy korábban is említettük, fontos, hogy étkezés közben ne telefonozzunk, illetve ne végezzünk semmilyen más tevékenységet, mert ez elvonhatja a figyelmünket az ételről, és megzavarhatja az agytevékenységet is. Amikor étkezünk, akkor koncentráljunk az ételre, élvezzük az ízét, rágjuk meg alaposan, hogy így segítsük emésztőrendszerünket.

Ügyeljünk az étkezések időpontjára: ne fogyasszunk nehéz ételeket késő délután és este, mert ez megterheli az emésztőrendszert, illetve gátolja a nyugodt pihenést. Ha mégis olyan helyzetbe kerülünk, hogy későn kell vacsoráznunk, akkor alvás közben emeljük meg egy kicsit a fejünket, hogy elkerüljük a reflux-szerű tüneteket.

Ne azért együnk, mert stresszesek vagyunk: a gyomrunk is reagál arra, ha stresszesek vagyunk, ezért ha feszült körülmények között étkezünk, akkor a kevésbé lesz hatékony az adott étel lebontása, így nagyobb az esély a kellemetlen emésztőrendszeri panaszok kialakulására.

Kerüljük a dohányzást: akinek érzékeny a gyomra, esetleg refluxtól szenved, igyekezzen kerülni a dohányzást, illetve a dohányfüstöt, mert ez serkentheti a gyomorsav termelődését, ezáltal pedig súlyosbíthatja a refluxot.

Kerüljük a szénsavas üdítőitalokat: sok esetben a szénsavas italok okoznak puffadást és kellemetlen gázképződést, ezért, ha érzékeny a gyomrunk, akkor válasszunk 100%-os gyümölcsleveket, illetve tiszta vizet.

Kerüljük a túl zsíros ételeket: a túlzott zsírfogyasztás lelassíthatja az emésztés, valamint kellemetlen teltségérzetet okozhat. Együnk változatosan, igyekezzünk csökkenteni a zsírfogyasztásunkat, helyette pedig helyezzük át a hangsúlyt a sovány fehérjeforrásokra, mint például a halak és a szárnyasok.

Ügyeljünk a rostbevitelre: a rost alap esetben jót tesz az emésztésünknek, azonban van néhány magas rosttartalmú étel, ami az érzékeny gyomrúaknál puffadást, gázképződést okoz. Ha az étkezési napló alapján úgy látjuk, hogy például a káposztafélék és a hüvelyesek panaszt okoznak, akkor válasszuk helyettük a kevésbé rostos, de nagyon értékes spárgát és cukkinit.

Fontos, hogy ismerjük meg a saját szervezetünket, és figyeljük a jelzéseit. Ha úgy érezzük, hogy valami nincs rendben, akkor első lépésként igyekezzünk megfogadni a fenti tanácsokat, illetve fogyasszunk probiotikumot a bélflóra egyensúlyának visszaállítása érdekében. A BIOGLAN BIOTIC BALANCE probiotikum kapszula 4 fajta baktérium törzsből áll, és 20 milliárd hasznos baktériumot tartalmaz, így hatékonyan segít megóvni, illetve helyreállítani bélflóránk egyensúlyát. Elegendő csupán napi 1 kapszulát elfogyasztanunk az emésztési panaszok megelőzéséért.

Forrás:
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-avoid-indegestion 
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-eat-avoid-feeling-bloated 
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/digestive-health 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute